Angelina Jolie

  Aktivistler

Angelina Jolie, tüm zamanların en ünlü film yıldızlarından biridir. Çocukluğu, aile hayatı, kariyeri, başarıları, vs. hakkında bilgi edinmek için bu biyografiyi okuyun.

Hızlı Bilgiler


Doğum: Ekim 4 , 1975 Tarihli

Uyruk: Amerikan

Ünlü: Biseksüel Ateistler

Yaş: 43 Yaş , 43 Yaşındaki Kadınlar

Güneş Burcu: İkizler

Diğer Adı: Angelina Jolie Pitt

Doğum Yeri: Los Angeles, Kaliforniya, ABD

Ünlü: Aktris, Yönetmen, Aktivist

Yükseklik: 5’7 ” (170 cm ), 5’7″ Kadınlar

Aile:
Eş / Eski- : Billy Bob Thornton (M.2000–2003), Brad Pitt (2005 – Eylül 2016’Da Ayrıldı) , Jonny Lee Miller (M.1996-1999)

Baba: Jon Voight

Anne: Marcheline Bertrand

Kardeşler: James Haven

Çocuklar: Knox Leon Jolie-Pitt , Maddox Jolie-Pitt , Pax Thien Jolie-Pitt , Shiloh Jolie-Pitt, Vivienne Marcheline Jolie-Pitt , Zahara Jolie-Pitt

Kişilik: ESTP

ABD Devleti: Kaliforniya

Hastalıklar Ve Engelliler: Depresyon

Şehir: Los Angeles

Giriş

Angelina Jolie tanınmış bir ödüllü kadın oyuncu, insani yardım ve BM İyi Niyet Elçisi. HBO gişe rekorları kıran biyografik filmi “Gia” da Amerikan süpermoderi Gia Carangi olarak ün kazandı. ‘Kız, Kesildi’ ve ticari gişe rekorları kıran ‘Lara Croft: Tomb Raider’ de gösterdiği performanstan sonra, zamanını ve insani çabalara olan ilgisini adadı. Kamboçya ve Darfur’un savaşın parçaladığı bölgelerine gitti ve yardıma ihtiyacı olan mülteciler ve diğerleriyle birlikte çalıştı. Forbes Magazine, tahmini net değeri 120 milyon ABD Doları olan “en yüksek ücretli aktrislerden” biri olarak oy kullandı. ‘Vogue’, ‘Esquire’, ‘Vanity Fair’ ve ‘Hello’ gibi birçok derginin ‘en güzel kadını’ olarak seçildikten sonra medyada çok ilgi gördü. Bugün dünyanın en tanınmış ünlülerinden biri haline geldi. aktör Brad Pitt ve geniş multi-etik çocuk ailesine olan ilişkisine büyük ilgi duyuyor. Evlat edinilen çocuklarına ek olarak, Brad Pitt ile birlikte üç biyolojik çocuğu var. Angelina Jolie, 12 yıl birlikte kaldıktan sonra Eylül 2016’da Brad Pitt ile boşanma davası açtığını duyurdu.

bu da ilgini çekebilir =>  Malala Yousafzai

Kariyer

Çocukluk ve Erken Yaşam
Angelina Jolie, Califronia, Los Angeles’taki oyuncular Jon Voight ve Marcheline Bertrand’da doğdu. Beverly Hills Lisesi’ne girdi ve babasıyla olan ilişkisi son derece sıkıntılı olduğu için annesinin mütevazı geliriyle yaşadı.
Oyunculuk kursları için Lee Strasberg Tiyatro Enstitüsü’nde okudu. İki yıl boyunca orada eğitim aldıktan sonra, birkaç sahne prodüksiyonunda görünmeye başladı.


Angelina Jolie ilk kez 1982 filminde, babasının birlikte yazdığı ‘Getin to Look’ adlı filmde yer aldı. Filmin serbest bırakıldığı sırada, sadece yedi yaşındaydı.
1993’te Casella ‘Cash’ Reese olarak ‘Cyborg 2’ filminde oynadı ve insancıl bir robot rolünü oynadı. Film pek işe yaramadı ve bu onu büyük ölçüde motive etti.
1995’te, özellikle The New York Times’tan büyük beğeni kazanan “Hacker” filminde rol aldı. Sonraki iki yıl boyunca, Rolling Stones’un müzik videosu olan ‘Kimse Bebeğimi Gördü’ adlı bir striptizci rolünü oynadı.
1998 yılında, süper model Gia Carangi’nin hayatını temel alan HBO gişe rekorları kıran biyografik dizisinde ‘Gia’ filminde rol aldı. Bir dizi başarı izledi ve 2001’de Hollywood’da kurulan ‘Lara Croft: Tomb Raider’ filmiyle uluslararası beğeni topladı.
2004 filminde “Bay ve Bayan Smith” in suikastçısı ve “The Good Shepherd” te rahatsız bir karısı olan “Taking Lives” adlı bir FBI profilisti. Jolie, ilk kez 2007 yılında ‘A Place in Time’ belgeseli ile başladı.
Ayrıca Daniel Pearl’ün suikastinin gerçek hikayesine dayanan bir belgesel draması olan ‘A Mighty kalbinde’ Mariane Pearl’ün rolünü oynadı.
2008’de büyük eleştirisini kazanan “Wanted” adlı aksiyon filminde oynadı. Ertesi yıl, 2010’da çıkan “Salt” filminde başrol oynadı. 2011’de Johnny Depp ile birlikte “The Tourist” de başrol oynadı.
Bosna Savaşı sırasında geçen bir aşk hikayesi olan 2011 ‘Kan ve Bal Ülkesinde’ filmini yazdı ve yönetti.

bu da ilgini çekebilir =>  Pamela Anderson

Büyük İşler


1998 HBO biyografik filmi, ‘Gia’ filminde Gia Carangi modelinin rolünü oynadı. Bu HBO biyografik filmi, Amerikan modeli Gia Carangi’nin uyuşturucu bağımlılığı ile mücadelesi ve 26 yaşında AIDS’ten ölümle sonuçlanan gerçek yaşam öyküsünü anlatıyor. Film Golden Globe’da büyük ilgi gördü ve birçok prestijli ödül kazandı. Screen Actors Guild Ödülleri.
2001’deki filmi ‘Lara Croft: Tomb Raider’, büyük bir ticari başarı oldu. Film ayrıca popüler video oyunu ‘Tomb Raider’ için bir ilham kaynağı oldu ve aynı zamanda ‘Lara Croft Tomb Raider: Hayatın Beşiği’ adlı devam filminde de canlandırıldı.

Ödüller ve Başarılar


1998 yılında, ‘George Wallace’ adlı TV filmi için ilk Altın Küre Ödülü’nü kazandı. Ayrıca Altın Küre Ödülü’nü ve ‘Gia’ için Screen Actors Guild Ödülünü kazandı.
2000 yılında ‘Acrobat Interrupted’ filmi için “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” kategorisinde Screen Actors Guild ödülü, Altın Küre Ödülü ve Akademi Ödülü’nü kazandı.
2005 yılında Birleşmiş Milletler Birleşik Devletler Birliğinden Küresel İnsani Eylem Ödülü’ne layık görüldü.

Kişisel Yaşam

1995’te aktör Jonny Lee Miller ile evlendi, ancak evlilik uzun sürmedi ve 1999’da boşandı.
2000 yılında Billy Bob Thornton ile evlendi. Bu evlilik de başarılı olamadı ve 2003’te ayrıldı.
2014 yılında aktör Brad Pitt ile evlendi. Üç biyolojik çocuğu var – Shiloh, Knox Leon ve Vivienne Marcheline, Brad Pitt ile birlikte. Ayrıca Maddox, Zahara ve Pax olmak üzere 3 çocuğu evlat edindi.
Eylül 2016’da yollarını ayırmaya karar verdiler. Anjelina Jolie ve Brad Pitt’in ayrılmasının haberi 20 Eylül 2016’da geldi ve Jolie, boşanma belgelerinde “uzlaşmaz farkları” gösterdi ve ayrılma tarihini 15 Eylül 2016 olarak sıraladı.

Önemsiz Şeyler


Elini bıraktığı için, bu oyuncu için ‘Lara Croft: Tomb Raider’ filmine kolayca yükleyebilmesi için silahların özel olarak yapılması gerekiyordu.
Çocukken, bu ünlü uluslararası ünlü bir cenaze yönetmeni olmak istedi.

bu da ilgini çekebilir =>  Angelina Jolie

Ödüller Akademi Ödülleri (Oscar)

2000Yardımcı Roldeki En İyi Kadın OyuncuKız, Kesildi (1999)

Altın Küre Ödülleri

2000Hareketli Görüntüde Destekleyici Bir Rolde Bir Oyuncu Tarafından En İyi PerformansKız, Kesildi (1999)
1999Televizyonlarda Yapan Bir Bakan veya Aktrisde Bir Oyuncu Tarafından En İyi PerformansGia (1998)
1998Televizyon İçin Yapılan Dizilerde, Mini Dizilerde veya Sinema Filminde Destekleyen Bir Rolde Bir Oyuncu Tarafından En İyi PerformansGeorge Wallace (1997)


Bir Cevap Yazın