Ariana Grande

  Film ve Tiyatro Kişilikleri

Ariana Grande, müzik albümlerinin büyük başarılarından sonra ünlü olan Amerikalı bir şarkıcı ve aktris. Bu biyografi hayatı, çocukluğunu, kariyerini, başarılarını ve zaman çizelgesini gösterir.

Hızlı Bilgiler

Takma Ad: Ari, Küçük Kırmızı, Riri

Doğum Tarihi: Haziran 26 , 1993 Tarihli

Uyruk: Amerikan

Ünlü: Aktrisler Pop Şarkıcılar

Yaş: 25 Yaş , 25 Yaşındaki Kadınlar

Güneş Burcu: Kanser

Diğer Adı: Ariana Grande-Butera, Riri, Küçük Kırmızı, Ari

Doğum Yeri: Boca Raton, Florida, ABD

Ünlü: Şarkıcı, Oyuncu

Yükseklik: 5’0 ” (152 cm ), 5’0″ Dişiler

Aile: Baba: Edward Butera

Anne: Joan Grande

Kardeşler: Frankie J. Grande

Kişilik: ESFJ

ABD Devleti: Florida

Giriş

Ariana Grande şarkı söyleyen kahramanlığı için dalgaları dünyaya çeviren Amerikalı bir şarkıcı ve aktris. Çok küçük yaşlardan beri oyunlara katıldı ve halka açık etkinliklerde şarkı söyledi ve yavaş yavaş bunu tüm hayatı boyunca yapmak istediğine karar verdi. Eğlence dünyasına ilk denemesinde ‘Broadway’ müzikalleri ‘Güzel ve Çirkin’ ve ‘Oz Büyücüsü’ vardı. Ayrıca çeşitli televizyon programlarının bir parçasıydı, ancak daha sonra Ariana Grande dikkatini çoğunlukla müziğe adamaya karar verdi. İlk albümü ‘Yours Truly’ birkaç rekoru kırdı ve birkaç hafta boyunca ‘Billboard Top 100’ çizelgesini yönetti. Bu albümün birkaç yüz bin kopyası satıldı ve sonunda Ariana Grande büyük bir yıldız olmaya başladı.

Çocukluk ve Erken Yaşam

Ariana Grande-Butera, 26 Haziran 1993’te ABD’nin Florida eyaletinde Joan Grande ve Edward Butera’da doğdu. Babası bir grafik tasarım şirketine sahipken, annesi ‘Horse-McCann Communications’ ın CEO’su idi.

Ariana’nun ailesi annesi Joan ona hamileyken New York’tan Florida’ya taşınmıştı. İlköğrenimini ‘Pine Crest Okulu’ ve ‘North Broward Hazırlık Okulu’ nda sürdürdü.

bu da ilgini çekebilir =>  Tom Cruise

Çok genç yaşlardan beri, Ariana Grande oyunculuktan çok hoşlanıyordu ve ‘Güzel Ve Çirkin’ ve ‘Oz Büyücüsü’ olmak üzere iki oyun üzerinde çalışmıştı. Ulusal televizyonda genç yaşta “Star Spangled Banner” şarkısını söylerken görüldü.

Hayallerinin peşinden gitmek için, Ariana Grande, 13 yaşında bir R&B albümü kaydetmek için Los Angeles’a gitti. Ancak, plak şirketi yöneticileri onu fazla ciddiye almadı ve çok genç olduğunu düşünüyordu.

Ayrıca ünlü Broadway tiyatrosunda sahnelenen ’13’ müzikalinde destekleyici bir rol üstlendi. ’13’ çalışması için kısa bir süre çalışmalarını bıraktı.

Kariyer

Ariana Grande’nin 2009 yılında, “Nickelodeon” tarafından yayınlanan “Victorious” sitcomunda Cat Valentine rolünü oynamak üzere seçildiği 2009 yılında büyük ara geldi. Ünlü aktris Elizabeth Gillies de bu sitcomun etkileyici yıldız kadrosunun bir parçasıydı.

Ertesi yıl, tanınmış Amerikalı müzisyen Desmond Child tarafından üretilen müzikal ‘Cuba Libre’de görüldü.

2010 yılında, Ariana Grande oyunculuk ödevlerinde ara vermeye karar verdi ve şarkı söyleme becerilerini parlatmaya odaklandı. Bir yıl sonra, ‘Victorious’ müziğinden ‘Give it Up’ adlı şarkısı çıktı. Sesi, şarkı söylemesine göre taşınan ‘Republic Records’ etiketinin üst düzey yöneticisi Monte Lipman’ın dikkatini çekti.

Kısa süre sonra, Ariana Grande rekor etiketi ile bir sözleşme imzaladı ve 2011 yılının sonlarında ilk single’ı ‘Kalplerinizi koyun’ çıktı.

Aynı yıl toplam 13 bölümden oluşan ‘Winx Club’ adlı animasyon dizisinden Princess Diaspro karakterini seslendirdi. Ayrıca İngilizce olarak seslendirilen bir animasyon filmi olan ‘The Snowflake, The White Gorrilla’dan gelen baş karakterin sesiydi.

‘Victorious 2.0’ ve ‘Victorious 3.0’ film müzikleri, 2012 yılında Ariana Grande’nin sesini iki şarkıyla ödünç verdi. Bu parçalar ‘Beni Unutma (Beni Unutma)’ ve ‘LA Boyz’di.

Daha sonra ünlü edebi eser olan ‘A Snow White Christmas’ adlı eserinin tiyatro uyarlamasında Snow White’ı oynadı. Neil Patrick Harris ve Charlene Tilton gibi gaziler de ünlü Pasadena Tiyatrosu ‘nda sahnelenen bu gösterinin bir parçasıydı.

bu da ilgini çekebilir =>  Priscilla Presley

Ariana Grande, 2013-14 döneminde Nickelodeon’da yayınlanan popüler Amerikan sitcom ‘Sam & Cat’de Sam Puckett’in karakterini oynamak için seçildi. Ancak, popülerliğe rağmen, ilk sezonun sonunda yeniden canlanmadı.

Ağustos 2013’te ‘Yours Truly’ adlı ilk albümünü çıkardı ve bir ay içinde albüm ABD ‘Billboard 200’ geri sayımının en üst sıralarında yer aldı.

Bu albümdeki ‘The Way’ şarkısı büyük beğeni topladı ve ‘Billboard Hot 100’ üzerindeki 10. sırayı aldı ve birkaç ay boyunca harita üzerinde kaldı.

2013’te, Ariana Grande’nin EP ‘Christmas Kisses’i yayınlandı ve aynı zamanda’ Swindle ‘adlı televizyon filmi’ Nickelodeon ‘da yayınlandı.

2014 yılının ortalarında çıkan ikinci albümü ‘My Everything’, kritik ve ticari olarak büyük beğeni topladı. Sadece 1 hafta içinde, albümün yaklaşık 169.000 kopyası satıldı ve albüm ‘Billboard 200’de en üst sırada yer aldı.

Albümdeki ‘Problem’ ve ‘Break Free’ isimli bekarlardan ikisi müzik severlerin büyük hitleriydi. Her iki şarkı da ‘Billboard Hot 100’de sırasıyla 3 ve 4 no’lu notaları bir araya getirdi. ‘Problem’ pistinde ayrıca ünlü Avustralya rapçi Iggy Azelea da yer aldı.

Aynı zamanda 2014 yılında çıkan İngiliz şarkıcı Jessie J’nin ‘Sweet Talker’ adlı albümünden ‘Bang Bang’ adlı parçayı da seslendirdi.

Ariana Grande, 2015 yılında ‘Fox’ kanalında yayınlanan komedi-korku dizisi ‘Scream Queens’ ile rol almaya geri döndü. Aynı yıl, ‘Dangerous Woman’ adlı üçüncü albümünü de yayımladı.

2016 yılında, Ben Stiller rolünü oynatan komedi filmi “Zoolander 2” filminde bir kameo rolünde görüldü. Aynı yıl, 2016’daki “Sing” filminden “Faith” şarkısı için efsanevi şarkıcı Stevie Wonder ile birlikte çalıştı.

Kritik ve ticari olarak beğenilen albümü ‘Dangerous Woman’ Mart 2016’da piyasaya sürüldü. Bu albümdeki başlık ve tek ‘Al Alright’ albümü haline geldi.

Kaynaklara göre, Ariana Grande yakında Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da müzikal bir tura başlayacaktı.

bu da ilgini çekebilir =>  Orlando Bloom

Büyük İşler

‘Yours Truly’ şüphesiz Ariana Grande’nin en iyi eserlerinden biri ve ona çok fazla ün kazandırdı. Bu albümün 500.000’den fazla kopyası dünya çapında satıldı. Albüm aynı zamanda ilk albümüyle müzik listelerini yöneten tüm zamanların 15’inci kadın sanatçısı olma ününü kazanmasına yardımcı oldu.

Ödüller ve Başarılar

Arianna Grande’nin hit single’ı ‘Dangerous Woman’, ‘2017 Grammy Ödülleri’ne aday gösterildi. Bugüne kadar dört kez prestijli ödül için aday gösterildi.

Sadece 2014 yılında, ‘IHeart Radyo Müzik Ödülleri’ töreninde ‘Genç Etkileyenler Ödülü’nü kazandı. Aynı yıl “En İyi Yeni Oyuncu” dalında “Bambi Ödülü” ile tebrik edildi.

“Time” dergisi “Dünyadaki En Etkili 100 Kişi” listesinde yer aldı.

Bir Cevap Yazın