Chelsea Manning

  Aktivistler

Chelsea Manning, WikiLeaks’e çok gizli belgeleri sızdırmakla ihanet etmekle suçlanan eski bir ABD Ordusu İstihbarat Subayı. Hayatı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu biyografiyi inceleyin.

Hızlı Bilgiler


Cinsiyet: Transseksüel

Doğum Tarihi: Aralık 17 , 1987

Uyruk: Amerikan

Ünlü: Transseksüel Amerikalı Aktivistler

Yaş: 31 Yıl

Güneş Işareti: Yay

Diğer Adı: Chelsea Elizabeth Manning

Doğum Yeri: Crescent, Oklahoma

Ünlü: Whistleblower

Yükseklik: 1,57 M

Aile:
Baba: Brian Manning

Anne: Susan Fox

ABD Devleti: Oklahoma

Bradley Manning olarak doğan Chelsea, Crescent doğumlu Chelsea Manning, Julian Assange tarafından kurulan binlerce gizli belgeyi WikiLeaks’e sızdırması nedeniyle haberi olan ve binlerce gizli belgeyi sızdırmaktan hapsedilen bir transseksüel ve eski ABD Ordusu İstihbarat Görevlisidir. 2009’da Irak’ta görev yaparken, Manning daha sonra derinden rahatsız edici ve rahatsız edici olarak tanımladığı gizli bilgilere erişebildi. Daha sonra, bu belgeleri ABD Hükümeti, ordusu ve müttefikleri eylemlerine bir bilgi uçağı olarak sızdırma kararı aldı. Adrian Lamo adlı bir bilgisayar korsanı onu Savunma Bakanlığı’na maruz bıraktıktan sonra, Manning tutuklandı. Manning, 35 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Daha sonra kendisini bir transseksüel olan Chelsea Elizabeth Manning olarak tanımlamak için yasal hak verildi.

Çocukluğu


Chelsea Elizabeth Manning 17 Aralık 1987’de, Crescent, Oklahoma’da Susan Fox ve Brian Manning’de doğdu. Babası, beş yıl boyunca ABD Deniz Kuvvetleri’nde istihbarat analisti olarak görev yaptı.
Manning’in 1976’da doğmuş olan Casey Manning adında bir ablası vardır.
Chelsea Manning’in ailesi 13 yaşındayken boşandı ve annesiyle birlikte Oklahoma’da Crescent’te kiralık bir daireye taşındı. Bu dönemde, Chelsea’nin annesi intihara teşebbüs etti, ancak kız kardeşi onları vaktinde hastaneye götürdükten sonra kurtarıldı.
Manning ve annesi Kasım 2001’de Galler’deki Haverfordwest’e taşındı. Manning, bilgisayarlarla ilgilenmeye devam ettiği Haverfordwest kasabasında bulunan Tasker Milward ortaokuluna gitti.
2005 yılında, liseden mezun olduktan sonra Manning, Amerika Birleşik Devletleri’ne döndü ve babası, ikinci karısı ve çocuğu ile birlikte Oklahoma City’deki evlerine taşındı. Manning, Zoto adında bir yazılım şirketi ile bir geliştirici olarak iş bulmayı başardı, ancak işi yalnızca dört ay sonra bıraktı.
Chelsea Manning daha sonra Mart 2006’da üvey annesiyle bir görüşme yaptıktan sonra eski bir okul arkadaşıyla ve ardından Debra teyzesiyle yaşadı. Chelsea, teyzesiyle yaşarken, birkaç düşük maaşlı iş yaptı ve Montgomery College’da tarih ve İngilizceyi okuyan bir dönem geçirdi. sınavda başarısız olduktan sonra istifa et.

bu da ilgini çekebilir =>  Chaz Bono

Kariyer2007’de Chelsea Manning, babasının sürekli iknalarından sonra Orduya katıldı. Chelsea ayrıca orduya katılmanın cinsiyet kimliği bozukluklarını çözebileceğine inanıyordu.
Orduya katılırken, Chelsea burada da şiddetli zorbalığın hedefi idi. Kısa bir süre sonra, New York’ta Fort Drum’da görev aldı ve Tyler Watkins’le, onu Boston Hacker topluluğuna tanıtan Brandeis Üniversitesi’nden mezun oldu.
2009’un başında, Manning Irak’ta İran sınırına yakın yalıtılmış bir yere yerleştirildi. Site İleri İşletim Üssü olarak adlandırıldı.
Manning’in İstihbarat subayı olarak görevleri, çok gizli istihbarat raporlarından silahsız sivillerin vurularak öldürüldüğü videolara kadar her şeyi içeren birçok hassas bilgiye erişimini sağladı. Bu dehşete kapıldı ve Manning üzerinde derin bir etkisi oldu.
Kasım 2009’da, Manning’in, The New York Times ve Washington Post’la bağlantı kurma girişimi başarısız olan Julian Assange’ın yönettiği WikiLeaks organizasyonu ile temas kurduğu bildirildi.
Şubat 2010’da Manning, Rockville, Maryland’de izinli iken yüz binlerce gizli belgeyi WikiLeaks’e sızdırdı.
Manning, Irak’a döndüğünde davranışsal sorunlar yaşadı. Davranışı düzelmediyse, ordudan alınıtsız taburcu edilmekle indirildi ve tehdit edildi.
Manning daha sonra çevrimiçi bir yabancıya ulaştı. Bu Adrian Lamo adında bir bilgisayar korsanıydı. Adam Lamo’da sızıntılara karşı güvende. Lamo daha sonra Savunma Bakanlığı ile irtibata geçti ve sızıntı hakkında onları bilgilendirdi. Bu Manning’in tutuklanmasına yol açtı.
Manning, önce Kuveyt’e mahkum olarak alındı. Buradayken intihar davranışı sergiledi. Daha sonra Virginia’daki bir Deniz Üssü’ne taşındı.
Manning, 2011 yılında, hapis koşullarına karşı uluslararası bir isyan sonrasında Kansas’taki Fort Leavenworth’a transfer edildi.
Ocak 2013’te, Manning’in davasındaki hakim, hapishanenin haksız yere sert olduğunu belirttikten sonra lehine karar verdi.
21 Ağustos 2013 tarihinde Manning, 35 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İnsanoğlu namusuzca bir şekilde ordudan atıldı, rütbeli olarak düşürüldü ve tüm ücretlerini kaybetmek zorunda kaldı.
İntihar girişiminden sonra 5 Temmuz 2016’da hastaneye kaldırıldı. Bu girişim sonucunda disiplin duruşmasıyla karşılaştı ve sonuç olarak yalnız hapsine mahkum edildi.
Yalnız hapsinin ilk gecesi 4 Ekim 2016’da tekrar intihara teşebbüs etti.
17 Ocak 2017’de, Başkan Barack Obama, 35 yıl hapis cezasını yedi yıla indiren Chelsea Manning’e teşekkür etti. Manning 17 Mayıs 2017 tarihinde hapishaneden tahliye edildi.
2018 yılının başlarında Chelsea Manning, Maryland’in Demokrat’taki birincil dönemindeki iki dönem ABD Senatörü Ben Cardin’e karşı olacağını açıkladı.

bu da ilgini çekebilir =>  Noam Chomsky

Ödüller ve Başarılar


2011 yılında, Nükleer Silahlara Karşı Alman Avukatlar Birliği ve Alman Bilim Adamları Federasyonu Alman Bölümü tarafından “Whistleblowerpreis” ödülüne layık görüldü.
2012 yılında Global Exchange ona ‘Halkın Seçimi Ödülü’nü verdi.
2013’te Uluslararası Barış Bürosu, Chelsea Manning’e Sean MacBride Barış Ödülü’nü verdi.
2014 yılında, Sam Adams Associates tarafından “İstihbarat Bütünlüğü” adlı Sam Adams’a verildi.
Bilgi uçurma eylemleri nedeniyle Eylül 2017’de EFF Pioneer Ödülü’ne layık görüldü.

2017 yılının Kasım ayında, Out dergisi tarafından ‘Yılın Habercisi’ seçildi.
Aralık 2017’de, Dış Politika (Amerikan haber yayını) Chelsea’yi “kırk sekiz 2017 Küresel Düşünüründen” biri olarak sıralayarak onurlandırdı.
Kişisel Yaşam ve Miras
22 Ağustos 2013 tarihinde, hapis cezasından sonraki gün Chelsea Manning, onun bir transseksüel olduğunu açıkladı.
2014 yılının Nisan ayında, Manning’e, bir mahkeme dilekçesi verdikten sonra yasal olarak Chelsea Elizabeth Manning olarak tanınması hakkı verildi

Bir Cevap Yazın