Jason Momoa

  Film ve Tiyatro Kişilikleri

Jason Momoa, ‘Baywatch Hawaii’ dizisindeki rolüyle tanınan Amerikalı bir aktör. Doğum gününü, çocukluğunu, aile hayatını, başarılarını ve onunla ilgili eğlenceli gerçekleri öğrenmek için bu biyografiyi inceleyin.

Hızlı Bilgiler

Doğum Tarihi: Agustos 1 , 1979

Uyruk: Amerikan

Ünlü: Amerikan Erkek Oyuncuları

Yaş: 39 Yaşında , 39 Yaşındaki Erkek

Güneş Burcu: Leo

Diğer Adı: Joseph Jason Namakaeha Momoa

Doğum Yeri: Honolulu, Hawaii

Ünlü: Aktör

Yükseklik: 6’4 ” (193 cm ), 6’4″ Erkekler

Aile: Eş / Eski-: Lisa Bonet (M. 2017)

Çocuklar: Lola Iolani Momoa , Nakoa-Wolf Manakauapo Namakaeha Momoa

ABD Devleti: Hawaii

Şehir: Honolulu, Hawaii

Giriş

Joseph Jason Namakaeha Momoa, ‘Baywatch Hawaii’ ve ‘Stargate: Atlantis’ televizyon dizilerinde uzun süredir devam eden rolleriyle ün kazanan Amerikalı bir aktör, model ve yapımcı. ‘Game of Thrones’ dizisindeki Khal Drogo rolüyle popülaritesi daha da arttı ve kariyerini üreticilerin ve ana kitlelerin dikkatini çekerek bir üst seviyeye çıkardı. Kariyerine mankenlik yapmadan önce bir model olarak başladı. Mankenlik kariyerine devam etmesini teşvik eden uluslararası moda tasarımcısı Takeo tarafından keşfedildi. İyi görünüşü ve çekici fiziği nedeniyle kısa süre sonra mankenlik kariyerinin zirvesindeydi ve ayrıca Hawaii’nin Yılın Modeli olarak da adlandırıldı. Oyunculuk rolleri almadan önce birçok prestijli defilede rampa yürüdü. Oyunculukta ‘Conan the Barbarian’ filmindeki unvanı daha fazla film rolü için kapılar açtı ve onu meşgul bir oyuncu yaptı. 1999’da, rol için seçmelere katılan yaklaşık 1000 oyuncuyu yenerek kazandığı ‘Baywatch Hawaii’de başrol oynadı. Gösterinin 2001’de sona ermesinin ardından, Momoa dünyayı dolaşmak için işten ara verdi. Bu süre zarfında, Budizm’i Tibet gezisi sırasında keşfetti. Sonunda oyunculuk dünyasına döndü ve şu anda yaklaşmakta olan projeleriyle meşgul. Bu süre zarfında, Budizm’i Tibet gezisi sırasında keşfetti. Sonunda oyunculuk dünyasına döndü ve şu anda yaklaşmakta olan projeleriyle meşgul. Bu süre zarfında, Budizm’i Tibet gezisi sırasında keşfetti. Sonunda oyunculuk dünyasına döndü ve şu anda yaklaşmakta olan projeleriyle meşgul.

bu da ilgini çekebilir =>  Rowan Atkinson

Çocukluk ve Erken Yaşam

Joseph Jason Namakaeha Momoa, bir fotoğrafçı olan Coni ve 1 Ağustos 1979’da Hawaii’deki Honolulu’da ressam olan Joseph Momoa olarak dünyaya geldi. Ebeveynlerinin tek çocuğu, annesi Norwalk, Iowa’da büyüdü.

Iowa’daki kolej günlerinde deniz biyolojisi okudu. Daha sonra Colorado Eyalet Üniversitesi’ne devam etti ve büyük bölümünü yaban hayatı biyolojisi olarak değiştirdi.

Genç yaşından beri yoğun seyahat etti. Paris’te pastel boyamayı öğrendi ve Tibet’te Budizm’in ilkeleriyle tanıştı.

Kariyer

Jason Momoa, uluslararası moda tasarımcısı Takeo Kobayashi tarafından 1998’de keşfedildi. Kobayashi, genç erkeği model almaya teşvik etti. Momoa bunu yaptı ve Hawaii’nin 1999 Yılı Modelini kazandı. Bayan Teen Hawaii yarışmasına ev sahipliği yapmaya devam etti.

1999’da aksiyon drama televizyon dizisi ‘Baywatch Hawaii’ de “plaj dostum” Jason Ioane rolünü üstlendi. İki sezon boyunca gösteride düzenli geçti ve 38 bölümün hepsinde de yer aldı. Bu onun ilk ekran rolü oldu. Şov 2001’de sona erdi.

2003 yılında Jason Ioane’nin ‘Baywatch: Hawaiian Wedding’ adlı televizyon filmindeki rolünü tekrarladı. Aynı yıl, ‘Tempted’ adlı başka bir televizyon filminde Kala olarak göründü.

2004 yılında Christopher Erskin’in ‘Johnson Family Vacation’ adlı filminde giriş yaptı. Aynı yıl, Frankie Seau’nun 21 bölüm için düzenli olduğu ‘North Shore’ rolünü aldı.

2005 yılında Ronon Dex’in askeri bilim kurgu televizyon dizisi ‘Stargate: Atlantis’teki dövüş sanatlarını öğrenmek zorunda olduğu rolünü üstlendiğinde popülerliği daha da arttı. 1994 uzun metrajlı filmi “Stargate” filmine dayanarak, “Stargate: Atlantis” in beş mevsiminin tümü ABD’deki Sci-Fi Kanalında yayınlandı. Dizi 2009 yılında sona erdi.

Onun karakteri Ronon Dex, oldukça ağır olan imzalı dreadlock’lar taktı. Dreadlocks ona baş ağrısı ve boyun ağrısı verirken, 5. sezon başlamadan önce üreticilerin kilitleri kesmelerine izin verdi.

Yapımcılar karakterin karakterleriyle kalmaya karar verdiler ve ilk üç bölüm için saçlarına diktiler. Ancak, dokuz saatlik bir görev haline geldiğinde ve Momoa için çok acı verdiğinde, kilitleri kaldırmaya karar verdiler. Sonunda, üzerine dikilmiş perdelerle bir peruk takmaya başladı ve sonunda kendisine özel bir peruk yapıldı.

bu da ilgini çekebilir =>  Jennifer Aniston

“Yıldız Geçidi: Atlantis” sona erdiğinde, 2009 yılında komedi dizisi “Oyun” un dört bölümünde Romalı olarak rol aldı.

Bir sonraki atılım karakteri, 2011 HBO’sunda ‘Game of Thrones’ dizisindeki Khal Drogo idi. Dothraki kabilesinin barbar liderinin karakterini oynadı. Şov bir anda vurulan hale geldiğinde, Momoa şiddetli kabile liderini canlandırmasıyla daha da ün kazandı. Erkek Yükselen Yıldız için CinemaCon Ödülü’nü aldı ve her bir Drama Dizisinde bir Topluluk tarafından Üstün Performans için En İyi Topluluk ve Ekran Aktörleri Lonca Ödülü’ne aday gösterildi.

2014 yılında gerilim filmi “Paloma to Road” filminde yönetmenlik, ortak yazarlık ve rol aldı. Sarah Shahi, Lisa Bonet, Michael Raymond-James ve Wes Studi’nin de rol aldığı film, 2014 Sarasota Film Festivali’nde gösterildi.

2014’ten 2016’ya kadar, Sundance Channel drama ‘The Red Road’ filminde oynadığı ve ardından “Drunk History” adlı televizyon çalışmasına devam etti. Burada korsan Jean Lafitte ve sporcu Jim Thorpe rollerini oynadı.

2016 filminde ‘Batman v Superman: Adaletin Şafağı’ filminde süper kahraman Aquaman’ı oynadı. Aynı yıl, Ana Lily Amirpour’un yazıp yönettiği gerilim filmi “The Bad Batch” filminde yamyam olan Miami Man’ı canlandırdı. Ayrıca Joe Bright’ı, Richard Gray’in yönettiği ve Abe Pogos’un yazdığı “Sugar Mountain” adlı başka bir gerilim filmi olarak canlandırdı.

2016 yılında ‘Frontier’ televizyon dizisinin 12 bölümünde yer aldı. Ayrıca dizinin baş yapımcılığını yaptı. Declan Harp olarak gösterdiği performans eleştirel bir rol aldı ve Lider Bir Dramatik Rolde Bir Oyuncu Tarafından Kanada En İyi Performans Ödülü’nü aldı.

2017’de iki kez – ‘Venedik’te Bir Zamanlar Gelir’ ve ‘Adalet Birliği’ filmlerinde oynadı ve bir kez daha Aquaman’ın rolünü canlandırdı. 2018 yılında Lin Oeding’in ‘Braven’ adlı filminde izlendi.

Büyük İşler

Jason Momoa, ‘Stargate Atlantis’ dizisinde Ronon Dex’in kurgusal karakterini oynadı. Brad Wright ve Robert C. Cooper tarafından yaratılan şov hemen bir hit oldu ve karakteri mükemmel performansı ve imzası dreadlock’ları ile ünlendi. Dizi iyi puan aldı ve Avrupa ve Avustralya’da daha popülerdi. Beş sezonluk çalışmasında çeşitli ödüller ve adaylıklar kazandı.

bu da ilgini çekebilir =>  Sam Elliott

Momoa’nın fantezi dizisindeki ‘Game of Thrones’ dizisindeki güçlü performansı eleştirildi. Kurgusal karakteri Khal Drogo bir gecede hit oldu. Ayrıca karakteri daha ilginç hale getirmek için kendi fikirlerine de katkıda bulundu. Dizide Peter Dinklage, Maisie Williams, Kit Harington, Emilia Clarke ve Sophie Turner rol aldı.

Kişisel Hayat

Jason Momoa, 2005 yılında aktris Lisa Bonet ile tanıştı ve çıkmaya başladı. 23 Temmuz 2007’de kızları Lola Iolani Momoa doğdu. Oğulları Nakoa-Wolf Manakauapo Namakaeha Momoa, 15 Aralık 2008’de doğdu. Çift, Ekim 2017’de yasal olarak evlendi.

Aralık 2017’de Momoa ‘Erkek Sağlığı’ dergisinde yer aldı. Bir makalede fitness rutini hakkında konuştu.

Daha sonra eserlerinde görünen yüzündeki bir yara, 15 Kasım 2008’de Hollywood’daki Bird Café’de bir adamın yüzünü kırık bir bira bardağıyla vurduğu kavgada edinildi. Ağır yaralandı ve 140 dikiş aldı.


Bir Cevap Yazın