Joaquin Phoenix

  Film ve Tiyatro Kişilikleri

Joaquin Phoenix, ‘Walk the Line’ ve ‘Gladiator’ filmleriyle tanınan ünlü bir Hollywood oyuncusu. Hayatı, eserleri ve zaman çizelgesi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için bu biyografiyi gözden geçirin

Hızlı Bilgiler

Doğum Tarihi: Ekim 28 , 1974

Uyruk: Porto Riko , Amerikan

Ünlü: AteistlerAlkolikler 

Yaş: 44 Yaş , 44 Yaşındaki Erkek

Güneş Burcu: Akrep

Diğer Adı: Joaquín Rafael Phoenix

Doğan Ülke: Porto Riko

Doğum Yeri: San Juan

Yükseklik: 5’8 ” (173 cm ), 5’8″ Erkekler

Aile:

Baba: John Lee Alt

Anne: Arlyn

Kardeşler: Özgürlük Anka Kuşu , Yağmur Anka Kuşu, Nehir Anka Kuşu , Yaz Anka Kuşu

Ortak: Rooney Mara (2016–)

Şehir: San Juan, Porto Riko

Küçük, ilk günlerde kendisini aramayı tercih ettiği için genç Joaquin Phoenix ya da Leaf yaptı, birkaç pennies için sokaklarda performans göstermesinin, hayatının gidişatını iyi yönde değiştireceğini biliyordu. Finansal açıdan dengesiz bir evde doğan Phoenix, aileye ek bir gelir kaynağı olarak şarkı söylemeye ve dans etmeye başladı. Bununla birlikte, kısa süre sonra bu genç yıldızı kendi hakkına daha iyi ve daha geniş bir şekilde maruz bırakan bir Hollywood çocuk ajanı tarafından görüldü. Ve dedikleri gibi dinlenmek tarih. Filmden sonra genç Phoenix, oyunculuk yeteneklerini, çağının zarif bir oyuncusu olmak için cilaladı. 1986’da gösterime girmesinden bu yana birçok filmde başrol oynadı. Büyük molası, ona büyük ün kazandı ve oyuncu olarak büyük beğeni toplayan tarihi destan olan ‘Gladyatör’le geldi. Yakında gişe rekorları kıran titremeleriyle endüstrinin en iyi oyuncusu oldu. ‘Ladder 49’, ‘Line the Walk’, ‘Usta’ ve yeni yayınlanan ‘Her’. Bir yana, özel bir eylemci ve insancıl olarak görev yapıyor ve çeşitli neden ve örgütler için çalışıyor. Hayatı ve eserleri hakkında güncellenmiş bilgi almak için okumaya devam edin.

Çocukluk ve Erken Yaşam

 • Joaquin Phoenix, Joaquin Rafael Bottom olarak, Rio Piedras’ta John Lee Bottom ve Arlyn Bottom olarak doğdu. Ailesi, Tanrı’nın Çocukları misyonerinin ateşli takipçileriydi. Dört kardeşi vardı; Nehir, Yağmur, Özgürlük ve Yaz.
 • Genç Bottom, erken yaşamının çoğunu ailesiyle birlikte Orta ve Güney Amerika arasında seyahat ederek geçirdi. Ancak, ebeveynleri kısa bir süre sonra grubun dini görüşü ile hayal kırıklığına uğradı ve sonunda kendilerini uzaklaştırdılar.
 • 1978’de Amerika Birleşik Devletleri’ne döndüler ve Joaquin’i Joaquin Phoenix olarak bilinenleri açıklayan yeni soyadları olarak Phoenix’i ele geçirdiler. Yaşlı kardeşlerinin ayak izlerini takip ederek, aileye finansal olarak yardım etmek için sokaklarda sanat sergileme çalışmaları yaptı.
 • Kısa süre sonra çocuklar televizyon programlarında ve reklamlarda görünmelerine yardımcı olan Hollywood’un önde gelen bir çocuk ajanı tarafından görüldü.
bu da ilgini çekebilir =>  Khloé Kardashian

Kariyer

 • Oyunculuktaki ilk görevi, 1982’de River’ın çığır açan televizyon dizisi olan ‘Seven Brothers’ın Yedi Gelin’i’ konuğuydu. Bu süre zarfında ‘Leaf Phoenix’ adını kullandı.
 • Ardından, ‘Backwards: Disleksi Riddle’, ‘Fall Guy’, ‘Hill Street Blues’, ‘Cinayet, O Yazdı’ gibi birkaç televizyon dizisinde görüldü.
 • Büyük molası 1986 yılında çocuğun macera filmi “SpaceCamp” ile geldi ve burada bir wannabe astronotu olan Max rolünü üstlendi.
 • Daha sonra ‘A Very happy Ending’ adlı Alfred Hitchcock bölümünde ve ilk drama, ‘Morning / Evening Star’ filminde rol aldı. 1987’de ‘Russkies’ adlı filmde rol aldı.
 • Çığır açan performansı 1989 yılında Ron Howard’ın yönetmenlik denemesi olan ‘Parenthood’ ile geldi. Filmin en önemli özelliği, Dianne West’in asi oğlu olarak gösterdiği etkileyici performanstı.
 • Filmin başarısının ardından, fırsat yerine bankacılık yerine, kariyerini beklemeye ve Latin Amerika’da seyahat etmeye karar verdi. Kendini ilan ettiği bir aramdayken, erkek kardeşi River, zamanının önde gelen oyuncularından biri olarak yıldızlığa kavuşmuştu.
 • Trajedi 1993 yılında kardeşi River öldüğünde ona vurdu. Olgunlaşmamış ve ani ölüm onu ​​tekrar göze aldırmadı ve halkın gözünde
 • Doğum ismini kullanmaya geçerek profesyonelce hareket etmeye devam etti. Bir geri dönüş yaptıktan sonraki ilk filmi, Gus van Sant’ın 1995’te ‘To Die For’ adlı filmi oldu. Filmde, başarılı bir aç haber muhabiri tarafından baştan çıkarılmış sıkıntılı bir genç karakterini oynadı.
 • Bunu, Oliver Tyler’ın Liv Tyler’ın başrol oynadığı romantik bir drama olan “Abbotların İcra Edilmesi” ile takip etti. Oyuncu, ‘U-Turn’ filmiyle birlikte tekrar yönetmenle eşleşti. Ancak, film gişede büyük bir başarısızlık oldu.
 • 1998 yılı, kariyer grafiği için karışık sonuçlar getirdi. ‘Cennete Dönüş’ filmi büyük ölçüde başarılı olmuş ve etkileyici oyunculuk becerileri ve Amerikalı bir hapisteki adamın güçlü tasviri için eleştiriler kazanmış olsa da, ‘Clay Pigeons’ filmi bir aptaldı ve gişede etkili olamadı.
 • Roma destanı ‘Gladiator’ da kıskanç imparator Commodus’un karakterinin tasviri ile başarı merdivenini atlayan bu yetenekli oyuncu için 2000 yılında olaylar yaşandı. Film gişe rekorları kıran bir başarıydı ve ona Oscar adaylığı da dahil olmak üzere bol ödüller kazandı.
 • Aynı yıl yayınlanan “Yards” filmiyle üst düzey bir aktör olarak pozisyonunu güçlendirdi. Filmde, kaygan bir sanatçının karakterini oynadı. Filmi bir başka tarihsel epik dram izledi, ‘Quills’ aynı yıl yayınlandı.
 • 2002 yılında yayınlanan ‘İşaretler’, M Night Shyamalan başkanlığında ilk filmi oldu. Gerilim filmi, gişede 227 milyon dolar toplayarak çok kritik ve ticari bir beğeni kazandı. Ertesi yıl, çok eleştirilen fiske “Her Şey Aşk Hakkında” filminde rol aldı.
 • 2004’te, Shyamalan’la bir kez daha, en sevilen çiftçinin karakterini oynadığı “The Village” adlı masalını bulmak için bir kez daha işbirliği yaptı. Aynı yıl, iki filmde, “Hotel Ruanda” da görüldü, burada hayal kırıklığına uğramış bir kameraman ve kahraman bir itfaiyeci rolünü oynamış olan “Merdiven 49” rolünü canlandırdı.
 • O zamana kadar, halk arasında bir karakter oyuncusu olarak izleyiciler arasında biliniyordu. Karakterin derisine girdiği ve gerçek duyguları ve tutkuyu gösterdiği için ünlüydü.
 • 2005’te, ülkenin en büyük müzikal yeteneği Johnny Cash’in hayatını çeken bir ‘biopic’ Walk the Line’da başrol oynayarak bir adım daha attı. Film için, şarkı söyleme ve gitar çalmayı çok iyi bilen ustaları öğrenerek sıkı müzik eğitimi aldı.
 • ‘Walk the Line’ için sıkı çalışma ve azim, filmin büyük bir kısmı gişe kasası olarak çekilirken çılgınca ödedi. Ayrıca, film kardeşliğinin prestijli ödüllerinde çok büyük beğeni topladı ve adaylıklar kazandı. Ayrıca ona ilk Altın Küre’sini kazandı.
 • Başarının zirvesi, yakında içme alışkanlığıyla başa çıkmaya başlayan bu olağanüstü mükemmel oyuncuya çok yaklaştı. Ancak kısa süre sonra aynı şeylerden kurtuldu ve aktif çekime geçti.
 • İlerleyen yıllarda, aynı zamanda baş yapımcı olduğu ‘Gecenin Sahip Olun’ filmlerinde de izlendi. Sıradaki ‘Reservation Road ve James Gary’nin bağımsız draması’ Two Lovers ‘idi.
 • David Letterman’s Late Show’daki tuhaf görünüşünü ve davranışını izleyen bir tartışma, seyirci arasında bir tanıtım dublörlüğü olarak görülen bir heyecan yarattı. Daha sonraki emeklilik planı ve şarkı söyleme mesleğini alma haberi de insanlar tarafından ciddi şekilde gözlenmedi.
 • Casey Affleck ile birlikte “Ben Hala Buradayım” adlı bir belgesel filmi geldi. Film, 2010 yılında Venedik Film Festivali’nde ve Toronto Uluslararası Film Festivali’nde giriş yaptı.
 • Kendisinin dayattığı iki yıllık bir aradan sonra hareketten sonra, 2012 yılında Paul Thomas Anderson’ın ‘The Master’ filmi ile büyük ekrana döndü. Film, eleştirmenlerin yanı sıra izleyiciler tarafından da büyük beğeni topladı ve alkışladı. Ayrıca ona En İyi Erkek Oyuncu Volpi Kupası’nı kazandı.
 • Spike Jonze’nin yönetmen girişimi olan ‘Her’ adlı son filmi, Olivia Wilde, Amy Adams ve Rooney Mara ile birlikte oynadı. Theodore Twombly’nin karakteriyle ilgili mükemmel tasviri, Altın Küre’de aday olmasını kazandı.
 • Yaklaşan projeleri arasında ‘Göçmen’, ‘İçsel Yardımcısı’ ve ‘Birlik’ yer alıyor.
bu da ilgini çekebilir =>  Robert De Niro

Ödüller ve Başarılar

 • ‘Johnny Cash’ adlı film için En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde Altın Küre Ödülü’nün sahibi oldu. Film için, albümün ses kaydına yaptığı olağanüstü katkılarından dolayı Grammy Ödülü’nü aldı.
 • Akademi Ödülü, BAFTA, Uydu Ödülleri, Aktörler Birliği Loncası vb. Gibi prestijli ödüllerde birçok adayı ödünç aldı.
 • 2005 yılında, çalışmaları ve Nation Earth filmi olan “Earthlings” e katkılarından dolayı İnsani Yardım Ödülü’nü aldı.

Kişisel Yaşam ve Miras

 • Bekar bir bekar, iki kez romantik bir ilişki yaşadı. İlk olarak üç yıl boyunca aktris Liv Tyler ile birlikteydi. Halen Kasım 2013’ten beri DJ Allie Teilz ile çıkıyor.
 • Aktif bir sosyal aktivist olan Uluslararası Af Örgütü, Elysium Sanatı, HEART ve Barış İttifakı gibi çeşitli hayır kurumlarının ve insani yardım kuruluşlarının sadık bir destekçisi olmuştur. Ayrıca, Güney Afrika’nın Soweto kentindeki ilçe okullarındaki öğrencilere günlük yemek sağlayan kar amacı gütmeyen kuruluş The Lunchbox Fund’ın direktörlerinden biri olarak görev yapıyor.
 • Aktif bir PETA aktivisti ve ateşli bir vegandır.

önemsiz şeyler

 • ‘Line the Walk’ şöhretinin bu mükemmel oyuncusu, River, Rain, Summer ve benzeri doğa ile ilgili isimleri olan kardeşleriyle uyum halinde olması için ilk yıllarında adını Leaf Phoenix olarak değiştirdi.

Ödüller

Altın Küre Ödülleri

2006Sinema Filminde Bir Aktörün En İyi Performansı – Komedi veya MüzikalÇizgiyi Kaldır (2005)

İnsanların seçim Ödülleri

2008Favori Öncü Adamkazanan
Özet
Joaquin Phoenix Kimdir?
Makale ismi
Joaquin Phoenix Kimdir?
Kısa Açıklama
Joaquin Phoenix, 'Walk the Line' ve 'Gladiator' filmleriyle tanınan ünlü bir Hollywood oyuncusu. Hayatı, eserleri ve zaman çizelgesi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için bu biyografiyi gözden geçirin.

Bir Cevap Yazın