Martin Luther King Jr.

  Aktivistler

Martin Luther King Jr., ABD’de sivil haklar hareketinin önde gelen liderlerinden biriydi. Bu biyografi, çocukluğunu, ailesini, hayatını, kariyerini, başarılarını ve zaman çizelgesini gösterir.

Hızlı Bilgiler

Doğum Tarihi: Ocak 15 , 1929

Uyruk: Amerikan

Ünlü: Siyasi Liderler, İnsan Hakları Aktivistleri 

Yaşında Öldü: 39

Güneş Burcu: Oğlak

Diğer Adı: Michael King Jr.

Doğum Yeri: Atlanta, Georgia, ABD

Ünlü: Medeni Haklar Aktivisti

Siyasal Ideoloji: Barış Hareketi, Afrikalı-Amerikalı Sivil Haklar HareketiAile:

Eş / Eski-: Coretta Scott King (1953–1968)

Baba: Martin Luther Kralı Sr.

Anne: Alberta Williams Kral

Kardeşler: Alfred Daniel Williams Kral, Willie Christine King

Çocuklar: Bernice Albertine Kralı (D.1963), Dexter Scott Kralı (D.1961), Martin Luther King III (S.1957), Yolanda Denise-King (1955–2007)

Ölmüş: Nisan 4 , 1968

Ölüm Yeri: Memphis, Tennessee, ABD

Şehir: Atlanta, Georgia

Ölüm Nedeni: Suikast

ABD Devleti: Gürcistan

Kişilik: INFJ

Kurucu / Kurucu Ortak: Güney Hıristiyan Liderlik Konferansı (SCLC)

Martin Luther King Junior, Afrikalı-Amerikalı Sivil Haklar Hareketi’nin lideriydi. Adaletsizliğe karşı mücadele, Afrikalı-Amerikalılarla tanıştığı sırada, şiddeti dikkatlice uzaklaştırdı. Fikirleri Hristiyan öğretilerine dayanıyordu ancak operasyonel teknikler için Mahatma Gandhi’nin şiddet içermeyen hareketine baktı. İlk büyük kampanyası Montgomery Bus Boykot’du. Sadece Montgomery toplu taşıma sisteminde ırksal ayrımcılığın kaldırılmasına yol açmakla kalmadı, aynı zamanda King Jr.’ı ulusal bir figür ve sivil haklar hareketinin en ateşli sözcüsü haline getirdi. Daha sonra, diğer birçok şiddet içermeyen kampanyaya öncülük etti ve birçok ilham verici konuşma yaptı. Daha sonra hareketinin ortamını genişletti ve eşit istihdam fırsatı için savaşmaya başladı. ‘İşler ve Özgürlük için Washington’a Yürüyüşü’ gibi bir kampanyaydı. Kısa hayatında yirmi dokuz kez tutuklandı. Her gün bir insanın derisinin rengiyle değil yeteneğiyle yargılanacağını hayal etti. Otuz dokuz yaşında beyaz bir fanatiğin mermisinden öldü.

Çocukluğu ve Yaşamı

 • Martin Luther King Jr., 15 Ocak 1929’da Atlanta, Georgia’da Michael King Jr. olarak doğdu. Babası, Martin Luther King Senior, aynı zamanda Michael olarak doğdu, Ebenezer Baptist Kilisesi’nin papazı ve hareketin ilk aşamasında sivil haklar lideriydi.
 • 1934’te babası Berlin’deki Beşinci Baptist Dünya İttifak Kongresi’ne katıldı ve Alman reformcu Martin Luther’i tanıdı. Bundan sonra, iki adını da Michael’dan Martin Luther’e değiştirdi.
 • Annesi Alberta Williams King, başarılı bir organizatör ve koro lideriydi. Ebeveynlerinin üç çocuğundan ikincisinde doğan Michael, Willie Christine King ve küçük erkek kardeşi Alfred Daniel Williams King adında bir ablası vardı.
 • Martin, eğitimini Afrikalı-Amerikalı öğrenciler için ayrılmış bir kurum olan Booker T. Washington Lisesi’nde tamamladı. Burada sadece çalışmalarda mükemmelleşmekle kalmadı, aynı zamanda kamu konuşmalarında kendine bir isim yaptı ve okul tartışmalarında yer aldı. Aynı zamanda iyi bir şarkıcıydı ve çeşitli korolara katıldı.
 • Yong Martin, ırk ayrımcılığı ve beraberindeki utançtan çok etkilendi. Toplu taşıma sisteminde seyahat ederken siyahların koltuklarını beyaz yolcuların lehine terk etmelerini gerektiren yasayı çok aşağılayıcı buluyor ve babasını ayrımcılığa karşı gururlu ve korkusuz protesto gösterisine saygı duyuyordu.
 • 1944’te Marin Jr. okuldan mezun oldu, hem dokuzuncu hem de onikinci dersleri atladı ve onbeş yaşında Morehouse Kolejine girdi. Daha sonra, 1948’de sosyoloji alanında lisans derecesini aldı ve teolojik eğitimi için Pennsylvania’da Crozer Theological Seminary’e girdi.
 • King, 8 Mayıs 1951 tarihinde, İlahiyat Lisans derecesini aldı. Daha sonra, bir burs kazandı ve 1953’te ikametini tamamladıktan sonra, doktora çalışmalarını sistematik teoloji alanında tamamladı. 5 Haziran 1955’te
bu da ilgini çekebilir =>  Ali MacGraw

Kariyer

 • Bu arada 1954’te Martin Luther King Junior, Montgomery, Alabama’daki Dexter Avenue Baptist Kilisesi’ne papaz olarak katıldı. Daha sonra, Ulusal Renkli İnsanların Gelişimi Derneği’nin yürütme kuruluna üye oldu ve hakları için çalışmaya başladı.
 • İlk büyük kampanyası Montgomery Bus Boykot, 1955-56’da yapıldı. Siyah topluluk tarafından halk otobüslerinin toplam boykotunu içeriyordu ve kasabanın toplu taşıma sisteminin ayrıştırılmasıyla sonuçlandı.
 • 1957’de Güney Hıristiyan Liderlik Konferansı (SCLC) kuruldu ve Kral, ölümüne kadar elinde tuttuğu bir pozisyon seçildi. Amaçları siyah kiliseleri pekiştirmek ve şiddet içermeyen protestolar yürütmek ve sivil haklar reformu yapmak için bir platform oluşturmaktı.
 • 17 Mayıs 1957’de SCLC, “Özgürlük için Dua Hacı” olarak adlandırılan şiddetsiz ve şiddetsiz bir gösteri düzenledi. Toplantı Washington, DC’deki Lincoln Anıtı’nda yapıldı. “Bize Oy Verin” başlıklı ilk ulusal konuşmasında, Kral, siyahların oy haklarını istedi.
 • Daha sonra, SCLC, bölgenin siyah seçmenlerini kayıt altına almak amacıyla güneydeki farklı şehirlerde yirmiden fazla toplu toplantı düzenledi. Bunun dışında, King, aynı zamanda ırkla ilgili konularda konferans turları düzenledi ve farklı dini yanı sıra sivil haklar liderleriyle bir araya geldi.
 • 1958 yılında, King ilk kitabı “Özgürlüğe Doğru Adım: Montgomery Hikayesi” ni yayımladı. Harlem’de kitabın kopyalarını imzalarken, King akıl hastası siyah bir kadın tarafından bir mektup açacağı ile göğsünden bıçaklandı. Ameliyat geçirmesi ve birkaç hafta hastanede kalması gerekiyordu.
 • 1959’da King, Mahatma Gandhi’nin yerini ziyaret ettiği Hindistan’a gitti. Yolculuğun kendisi üzerinde büyük bir etkisi oldu ve şiddete daha fazla bağlı kalmaya başladı.
 • Şubat 1960’ta, bir grup Afrikalı-Amerikalı öğrenci, Kuzey Carolina’daki Greensboro’da şiddetsiz bir oturma eylemi başlattı. Şehrin ırksal olarak ayrılmış öğle yemeği tezgahlarının beyaz bölümünde oturacaklardı ve sözlü veya fiziksel saldırılara rağmen oturacaklardı.
 • Hareket hızla başka şehirlere de yayıldı. Nisan ayında, SCLC, King liderliğinde, Raleigh’deki Shaw Üniversitesi’nde bir konferans düzenledi ve öğrencileri şiddet içermeyen yollara bağlı kalmaya teşvik etti ve Öğrenci Şiddetsiz Koordinasyon Komitesi’nin kurulmasına yardım etti.
 • Ağustos ayına kadar 27 ilde öğle yemeği tezgahlarında ayrıştırmayı ortadan kaldırabildiler. Aynı yılın ilerleyen saatlerinde Atlanta’ya geri döndü ve babasıyla birlikte papaz olarak çalışmaya başladı. 19 Ekim’de yerel bir mağazanın öğle yemeğinde 75 öğrenciyle oturmaya başladı.
 • King beyaz alandan çıkmayı reddettiğinde, 36 kişiyle birlikte tutuklandı, ancak yakında serbest bırakıldı. Yine trafik mahkumiyetine ilişkin denetimli serbestliği ihlal etti ve yeniden tutuklandı. Bu sefer de hızlı bir şekilde serbest bırakıldı.
 • Kasım 1961’de, yerel aktivistler tarafından Albany, Georgia’da Albany Movement adlı bir ayrılık koalisyonu kuruldu. SCLC, Aralık ayında bu harekete dahil oldu. King, 15’inci tutuklandı ve kefaleti ancak şehir yetkilileri bazı taleplerini kabul ettiğinde kabul etmedi – tutmadıkları bir söz verdi.
 • King, Temmuz 1962’de Albany’ye döndü ve yeniden tutuklandı. Bu sefer kefaleti reddetti ama polis şefi dikkatlice düzenledi ve zorla serbest bırakıldı. Bununla birlikte, hareket çok başarılı değildi ancak King, başarılı olmak için hareketlerin belirli konulara dayanması gerektiğini öğrendi.
 • 3 Nisan 1963’te SCLC, King’in öncülüğünde, Birmingham, Alabama’daki ekonomik adaletsizliğin yanı sıra ırk ayrımcılığına karşı şiddet içermeyen bir kampanya daha başlattı. Çocuklar da dahil olmak üzere siyah insanlar yürüyüşleri ve oturma yerleri ile kendileri için yasak olan yerleri işgal etti.
 • 12 Nisan’da King, başkalarıyla birlikte tutuklandı ve olağandışı sert koşullara katlanmak zorunda kaldıysa, Birmingham hapishanesine kondu. Birmingham hapishanesinde kaldığı sırada beyaz din adamlarının eylemlerini eleştirdiği ve beyaz birlik çağrısında bulunduğu bir gazeteye rastladı.
 • Misillemede Martin Luther King Jr. hapishaneden açık bir mektup yazdı. İçinde ‘Neden Bekleyemiyoruz’ dedi. Mektup daha sonra ‘Birmingham City Hapishanesinden Mektup’ olarak ünlendi.
 • Protesto devam ederken, Birmingham polisi şiddetle tepki gösterdi ve göstericilere karşı yüksek basınçlı su jetleri ve hatta polis köpekleri kullandı. Haberler birçok beyaz insanı şok etti ve siyahları birleştirdi. Sonuç olarak, kamusal alanlar siyahlara daha açık hale geldi.
 • King daha sonra Washington DC’de Afrikalı-Amerikalılar için medeni ve ekonomik haklar talep eden büyük bir gösteri planladı. ‘Washington’da İşler ve Özgürlükle İlgili Marş’ olarak bilinen mitinge 28 Ağustos 1963’te Lincoln Anıtı yakınında yapıldı ve 200.000’den fazla kişi katıldı.
 • Kral, bu rallide, ırkçılığın sona ermesi için çağrıldığı ünlü ressamı “Bir Rüyam Var” yaptı. Ayrıca, bir gün tüm erkeklerin cildin renginden bağımsız olarak kardeş olabileceği inancını vurguladı.
 • 1964 Mart’ında, King ve diğer SCLC liderleri St. Augustine Hareketi’ne katıldı; harekete katılmak için kuzeyden beyaz medeni haklar aktivistlerine ilham vermek. Birçok insan, hareketin 2 Temmuz’da yürürlüğe giren 1964 tarihli İnsan Hakları Kanunu’nun geçişinde önemli bir rol oynadığına inanıyor.
 • 1965 yılında King, diğerleri ile birlikte Selma’dan Montgomery’ye üç yürüyüş düzenledi. Ancak, en acımasız polis eylemiyle karşı karşıya olan ikinci yürüyüşde yoktu. King, yürüyüşe liderlik etmek için orada olmadığı için pişmanlık duydu. Böylece 25 Mart’ta, üçüncü yürüyüşü önden yürüttü.
 • Yürüyüşün sonunda, ünlü konuşmasını “Ne Kadar Değil” dedi. Daha sonra, kuzeyde, özellikle de Şikago’da yaşayan fakir insanların nedenini üstlendi. Ayrıca ABD’nin Vietnam Savaşı’na katılımına karşı bir kampanya başlattı.
 • Jamaika’ya gitti ve son kitabını, “Buradan Nereye Gidiyoruz: Kaos veya Toplum?” Üzerine yazmaya yoğunlaştı. Tamamlandığında ABD’ye döndü ve “Yoksul İnsanların Kampanyası” nı organize etmeye başladı ve insanları harekete geçirmek için tüm ülkeyi gezdi.
 • 29 Mart 1968’de, kara sıhhi tesisat işçileri tarafından düzenlenen grevi desteklemek için Tennessee, Memphis’e gitti. Son konuşması, ‘Dağın tepesine çıktım’, 3 Nisan’da Memphis’te yapıldı. Büyük işler
 • King, Montgomery Bus Boykotu’na liderlik etmesiyle bilinir. Hareket, 1 Aralık 1955’te, Rosa Park, Jim Crow yasalarının gerektirdiği şekilde beyaz yolcuların lehine otobüs koltuğundan vazgeçmediği için tutuklandığı zaman başladı.
 • Bir protesto işareti olarak, Afrikalı-Amerikalı liderler otobüs boykotu çağrısı yaptılar ve King hareketi yönlendirmek için seçildi. 385 gün süren kampanya, otobüs işletmecileri ve beyazlar için acımasızca tepki gösterdi. Kral’ın evi bombalandı ama sağlam kaldı.
 • Sonuçta, hareket toplu taşıma sisteminin ayrıştırılmasıyla sonuçlandı ve kralı ulusal bir lider haline getirdi. Daha sonra ‘Montgomery Bus Boykot’ olarak ünlendi.
bu da ilgini çekebilir =>  Chelsea Manning

Ödüller ve Başarılar

 • 1964 yılında Martin Luther King Jr., ırkçılığa karşı şiddet içermeyen kampanyası nedeniyle Nobel Barış Ödülü’nü aldı.
 • Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası (1977) ve Kongre Altın Madalyası (2004) aldı.

Kişisel Yaşam

 • 18 Haziran 1953’te King, başarılı bir şarkıcı, yazar ve sivil haklar aktivisti olan Coretta Scott ile evlendi. Çiftin dört çocuğu vardı: Yolanda King (d. 1955), Martin Luther King III (d. 1957), Dexter Scott King (d. 1961) ve Bernice King (d. 1963).
 • Her ne kadar Coretta Scott King, kendisini King’in yaşamı boyunca ev kadını görevleriyle sınırlandırsa da, suikasttan sonra hareketin öncülüğünü üstlendi. Daha sonra Kadın Hareketi ve LGBT hakları hareketinde de aktif oldu.
 • 29 Mart 1968’de, King rallilere seslenmek için Memphis, Tennessee’ye gitti. 3 Nisan’da son rallisine hitap etti ve 4 Nisan’da, motelin ikinci katındaki balkonda dururken, saat 6: 01’de beyaz bir fanatik tarafından vuruldu. Kurşun sağ yanağından girdi, çenesini kırdı omuriliğini dolaştı ve nihayet omzunda kaldı. Hemen acil bir ameliyat geçirdiği St. Joseph’s Hastanesine götürüldü; ama 7: 05’te öldü. O zamanlar sadece 39 yaşındaydı.
 • Kralın ölümünü ülke çapındaki yarış isyanı izledi. Çok sonraları, eski Lorraine Motel’in çevresine Ulusal Sivil Haklar Müzesi inşa edildi. Ülkenin etrafındaki pek çok caddeye de adı verildi.
 • 1986’da, Martin Luther King Jr.’ın federal bir tatil olarak doğduğu gün 15 Ocak’ta gözlemlenmesine karar verildi.
 • 2011 yılında, Washington, DC’deki Ulusal Alışveriş Merkezinde Martin Luther King Jr. Anıtı açıldı.

Bir Cevap Yazın