Muhammed Ali

  Aktivistler

Muhammed Ali, ilk ve tek üç kez çizgisel Dünya Ağır Siklet Şampiyonu olan efsanevi bir boksördü. Bu biyografi, çocukluğu, hayatı, boks kariyeri, başarıları ve zaman çizelgesi hakkında ayrıntılı bilgi sağlar.

Hızlı Bilgiler

Doğum Tarihi: Ocak 17 , 1942

Uyruk: Amerikan

Ünlü: Boksörler, Afrikalı Amerikalılar 

Yaşında Öldü: 74

Güneş Burcu: Oğlak

Diğer Adı: Cassius Marcellus Clay Jr.

Doğdu: LouisvilleAile:

Eş / Ör : Yolonda Williams (M. 1986), Belinda Boyd (M. 1967–1977), Sonji Roi (M. 1964–1966), Veronica Porsche Ali (M. 1977–1986)

Baba: Cassius Marcellus Clay Sr.

Anne: Odessa Grady Clay

Kardeşler: Rahman Ali

Çocuklar: Asaad Amin, Hana Ali, Jamillah Ali Miya Ali, Khaliah Ali Muhammed Ali Jr., Laila Ali , Maryum Ali, Rasheda Ali

Ölmüş: Haziran 3 , 2016

Ölüm Yeri: Scottsdale, Arizona, ABD

ABD Devleti: Kentucky

Şehir: Louisville, Kentucky

Hastalıklar Ve Engelliler: Parkinson Hastalığı

Takma adı ‘En Büyük’ ​​olan Muhammed Ali, profesyonel boks sporundaki efsanelerden biriydi. 6 fit 3 inç, hızlı ayak işleriyle tanınan halkada güçlü bir şahsiyet ve güçlü pabasıydı. Onu çağdaşlarından ayıran şey, hayatı boyunca koruduğu değerlerdir. Dini özgürlüğe ve ırksal adalete inanan bir kemer olan Ali, İslam’a dönüştü ve bununla birlikte ismini eski kimliği Cassius Marcellus Clay’den değiştirdi. Son 100 yılın en tanınmış spor isimlerinden biri olan 22 yaşındaki profesyonel boks alanında dalgalanmalar yarattı ve o zamanki ağır şampiyon Sonny Liston’u kaptı. O zamandan beri, rakiplerinin her birini unvanlara sokacak bu güçlü dövüşçüye hiç bakılmadı. Kariyeri boyunca, Ali, 56 galibiyeti nakavt etti ve 5 mağlubiyet aldı. En tarihi maçlar Liston, Joe Frazier ve George Foreman ile karşılaştırıldı. İlk ve tek üç kez çizgisel Dünya Ağır Siklet Şampiyonu oldu. İlginç bir şekilde, güçlü ve baskın olmasının yanı sıra, Ali de son derece vokaldi ve rakipten çok daha önce tartışmalara atma ritüeline başladı. Hayatıyla ilgili daha ilginç gerçekleri bilmek için ileriye doğru kaydırın.

bu da ilgini çekebilir =>  Geena Davis

Çocukluk ve Erken Yaşam

 • Muhammad Ali, 17 Ocak 1942’de Kentucky, Louisville’de, Cassius Marcellus Clay, Sr ve Odessa O’Grady’de doğdu. Bu çiftin iki oğlunun en büyüğü idi. Babası reklam panoları ve tabelaları boyayarak geçimini sağladı.
 • İlginçtir ki, genç Clay’in kaderini değiştiren bir Louisville polis memuru idi. İkincisi, bisikletini soyan ve polis memuru Joe Martin’e hırsızı kırmak istediğini söyleyen bir hırsızda öfkelendi. O zaman Martin ilk önce boks yapmasını önerdi.
 • Martin, ona oyunun teknik özelliklerini öğreten ilk antrenörlüğünü yaptı. Amatör kariyerinin son dört yılında, cutman Chuck Bodak tarafından eğitildi.

Kariyer

 • 1954’te gerçekleşen ilk kavgasında bölünmüş bir kararla kazandı. Bunun ardından, hafif ağır sınıftaki acemiler için 1956 Altın Eldiven turnuvasını kazandı.
 • 1959’da, Şampiyonlar Ulusal Altın Eldivenler Turnuvası’nın yanı sıra Amatör Atletizm Birliği’nin hafif ve ağır bölümler için ulusal unvanını kazandı.
 • Amatör yıllardaki üstün başarıları, 1960 yılında ABD Olimpiyat Boks takımında bir koltuk kazandı. Polonya’dan Zbigniew Pietrzkowski ile yüzleşmek için ilk üç sırayı kazandı. İkincisini ezerek, etkinlikte ilk altın madalyasını kazandı. Olimpiyat galibi ona ‘kahraman’ statüsü kazandırdı.
 • Büyük çoğunluğu nakavtlarla geçen kahramanca galibiyeti onu Sunny Liston unvanının en iyi rakibi yaptı. Bu nedenle, Şubat 1964’te Miami’de ikisi arasında bir mücadele planlandı.
 • Liston saltanat şampiyonu iken, Clay etkinlikte underdog gibi görünüyordu, çünkü daha çok Jones ve Cooper’a karşı son kavgalarında yetenek eksikliği vardı.
 • Dövüş başlamadan önce bile, iki kavga öncesi tartıştırarak, bir boksörün türünün ilk örneği olan bir olay olan, birbirini küçümseyen ve küfür eden bir sirke dönüştürdü. Aşağılayıcı yorumlardan öfkelenen Liston hızlı bir şekilde elemeyi bıraktı ama altıncı turda maçı kaybetti
 • Liston’u mağlup ederek, hüküm süren bir ağır siklet şampiyonundan unvan alan en genç boksör oldu. Bu arada, 1964’te ismini Cassius Marcellus Clay’den Muhammed Ali’ye çevirerek İslam’a çevirdi.
 • Dönüşümün ardından, Ali ve Liston arasında bir rötuş yapıldı. Ancak, ikinci maç, yaklaşık iki dakika sürdüğü gerçeği dışında, birincisiyle aynı sonucu verdi.
 • İkinci unvan savunması, ilk rauntlarda ikinci kez Liston’a yenilen Floyd Patterson’a karşıydı. Maç, kazanan ilan edildiği 12 tur sonrası devam etti.
 • Sonraki yıllarda George Chuvalo, Henry Cooper, Brian Londra ve Karl Mildenberger’e karşı her bir maç kazandı. Houston Astrodome’daki Cleveland Williams’a karşı oynadığı maç, TKO’nun üçüncü turunda ikna edici şekilde kazandığı ilgi odağıydı.
 • 1967’de beş yıl boyunca yenilmeyen ağır şampiyon olan Terrell’e karşı durdu. Dövüş, her iki oyuncunun da muazzam beceri ve yetenek gösterdiği on beş tur boyunca uzadı. Ancak Ali oybirliği ile verilen bir kararla savaşı kazandı.
 • Ali, Vietnam Savaşı’nda orduya hizmetlerini vermeyi reddettiği için unvanından sıyrıldı. Boks lisansı askıya alınmakla kalmadı, bir buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 • Sürgün süresinin ardından 26 Ekim 1970’te Jerry Quarry’ye karşı savaşı ile bir dönüş yaptı.
 • Ağır siklet şampiyonu Joe Frazier’e karşı en iyi yarışmacı seçildi. Yüzyılın Dövüşü takma adı, iki yenilmez rakip birbirine karşı olduğu için bir heyecan yarattı. Dövüş, 8 Mart 1971’de gerçekleşti. İlk mermiler boyun boyunda olmasına rağmen, ikinci Frazier’de avantajlı bir liderlik yaptı ve sonunda yarışmayı kazandı. Bu, Ali’nin profesyonel çıkışından beri ilk kez kaybedilmesiydi.
 • 1973 yılında Ali, kariyerinin ikinci dövüşünü çenesini kıran Ken Norton’a kaptırdı. İkinci maçında Ali, Norton’a karşı tartışmalı bir karar aldı ve böylece kısa süre önce George Foreman’a unvanını kaybeden Joe Frazier’e karşı savaşma hakkını kazandı.
 • Ali-Frazier rötarı 28 Ocak 1974’te gerçekleşti ve Ali maçı kazandı.
 • Frazier’in yenilgisi, Ali ile ağır şampiyonu George Foreman arasında şampiyonluğa yol açtı. Maç 30 Ekim 1974’te gerçekleşti ve Ali bir underdog olarak kabul edildi. Ancak maçın sonucu Foreman’ın lehine sonuçlandı, çünkü Foreman sekizinci turun sonunda sayıya ulaşamadı.
 • 1975 yılında Ali, ‘Manila’daki Thrilla’ adlı bir maçta Ali’nin Frazier’e karşı savaştığı en sert dövüşlerden birine tanık oldu. 14 raunt süren eski kazanan oldu.
 • Frazier’e karşı verilen mücadelede, Ali’nin kariyer grafiği, Leon Spinks tarafından yenildiğinde ve Larry Holmes tarafından atıldığından bir düşüş gözlemledi. Ağır unvanını Trevor Berbick’e kaybettikten sonra, 1979’da bokstan emekli oldu.
bu da ilgini çekebilir =>  W. E. B. Du Bois

Ödüller ve Başarılar

 • “En Büyük”, “Yılın Savaşçısı”, “Yılın Sporcusu”, Yüzyılın Sporcusu ve “Yüzyılın Spor Kişiliği” gibi birçok ünvanla onurlandırıldı.
 • 2005 yılında Cumhurbaşkanı George W. Bush tarafından aldığı Başkanlık Vatandaşları Madalyası ve Başkanlık Özgürlük Madalyası’nın gururlu alıcısıydı.
 • Uluslararası Boks Onur Listesi’nde görev aldı. 6801 Hollywood Bulvarı’ndaki Hollywood Walk of Fame’de bir yıldızla bile onurlandırılıyor.

Kişisel Yaşam ve Miras

 • Ali hayatında dört kez evlendi. Ortakları Sonji Roi, Belinda Boyd, Veronica Porsche ve Yolanda idi. Genel olarak, ittifaklarından yedi kızı ve iki oğlu vardı.
 • 1984 yılında Parkinson hastalığı teşhisi kondu. Hastalık temel olarak boks sırasında aldığı kafa travması sonucu oldu.
 • 3 Haziran 2016’da Scottsdale, Arizona, ABD’de 74 yaşında solunum komplikasyonları nedeniyle öldü.

Önemsiz şeyler

 • Takma adı “En Büyük” olan, en önemli profesyonel boks ağır siklet şampiyonlarından biri ve ilk ve sadece üç kez çizgisel Dünya Ağır Siklet Şampiyonu idi. İslam’a döndü.

Bir Cevap Yazın