Robert Downey Jr.

  Film ve Tiyatro Kişilikleri

Robert Downey Jr., ‘Chaplin’, ‘Sherlock’ vb. Filmleriyle BAFTA ve Golden Globe Ödülünü kazanan Amerikalı bir aktördür. Bu biyografi çocukluğunu, hayatını, kariyerini, çalışmalarını, başarılarını ve zaman çizelgesini profiller.

Hızlı Bilgiler

Doğum Tarihi: Nisan 4 , 1965

Uyruk: Amerikan

Ünlü: Aktörler T V & Film Yapımcıları

Yaş: 54 Yaş , 54 Yaşındaki Erkek

Güneş Burcu: Koç

Diğer Adı: Robert John Downey Jr.

Doğduğu Yer: Manhattan, New York, ABD

Ünlü: Aktör, Yapımcı

Yükseklik: 5’9 ” (175 cm ), 5’9″ Erkekler

Aile:
Eş / Eski- Deborah Falconer (1992–2004), Susan Downey (2005 – Günümüze)

Baba: Robert Downey Sr.

Anne: Elsie (Née Ford)

Kardeşler: Allyson

Çocuklar: Exton Elias Downey, Indio Falconer Downey

ABD Devleti: New Yorklular

Kurucu / Kurucu Ortak: Downey Takımı

Giriş

Hevesli sinemacı Robert Downey, Jr., Robert Downey, Sr., “Chaplin” deki mükemmel oyunculuğu, “Tony Stark” ın “Iron Man” daki ilginç versiyonunu ve on yılların gölgesinde yaşamaları ile ünlü. Uyuşturucu kullanımı ve yasaların ihlali. Downey, son derece yaratıcı ve bağımlısı babası nedeniyle genç yaşta profesyonel oyunculuk ve uyuşturucu tüketimine dahil oldu. Hayatını tabloidlerin, rehabilitasyon merkezlerinin ve hapishanelerin içinde ve dışında geçirdi ve yine de oyunculuk becerileri ve yeteneği ona en değerli aktörlerin birinin statüsünü verdi. Hayranları, ‘Sherlock Holmes’, ‘Tropical Thunder’ gibi filmlerde zaman zaman oynadığı karanlık ve güçlü karakterler için onu seviyor. ve aynı zamanda neredeyse süper kahramanı, kendini çocukluktan beri parçası olduğu uyuşturucu ve alkol bağımlılığından kurtarması gibi. Downey, Altın Küre, BAFTA ve Emmy gibi ödüllerle sinemaya katkısı ile tanındı. Aynı zamanda, eşi Susan Levin ile birlikte, yapım şirketi ‘Team Downey’ nin ortak sahibidir.

Çocukluk ve Erken Yaşam

Robert Downey, Jr. 4 Nisan 1965’te Manhattan, New York’ta Robert Downey, Sr. ve Elsie’de doğdu. Babası tanınmış bir film yapımcısı, oyuncu, yazar, yönetmen ve annesi bir aktrisdi. Çok genç yaşlardan itibaren, Downey oyunculukla ilgiliydi.

İlk görünümünü babasının “Pound” filminde yaptı ve içinde köpek yavrusu rolünü oynadı. Downey, babası bir uyuşturucu bağımlısı olduğu için uyuşturucular etrafında büyüdü. 6 yaşına kadar esrar almaya başladı.

bu da ilgini çekebilir =>  Bruce Lee

7 yaşındayken ‘Greaser’s Palace’ adlı filmde rol aldı ve daha sonra klasik bale eğitimi almak için İngiltere’de yaşadı. New York’taki Stagedoor Manor Sahne Sanatları Eğitim Merkezi’ne katıldı.

1978’de, 13 yaşındayken, Downey’nin ailesi boşandı ve babasıyla birlikte yaşamak için Kaliforniya’ya gitti. Profesyonel oyunculuk peşinde okulu bıraktı. Hala uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele ediyordu.

Kariyer

1983-1986 yılları arasında Downey Broadway dışında bir müzikal “American Passion (1983)” yaptı ve “Saturday Night Live (1985)” in bir parçası olarak kullanıldı. Ayrıca ‘Çim Turf (1985)’, John Hughes’un bilim kurgu komedisi ‘Weird Science (1985)’ ve ‘Pretty in Pink (1986)’ yaptı.

Downey, 1987 yılında ‘Pick-up Sanatçısı’ nda ilk başrolünü oynadı ve aynı yıl uyuşturucu bağımlısı zengin, zengin bir çocuk oynadığı ‘Sıfırdan Az’ oynadı. ‘Brat Pack’ üyesi olarak tanınmaya başlandı.

1989’da Downey, Cybill Shepherd, Ryan O’Neal ve Mary Stuart Masterson ile birlikte oynadığı “Chances Are” adlı romantik bir komedi yaptı. Ardından Mel Gibson ve ‘Soapdish (1991)’ un rol aldığı Sally Field’ın rol aldığı ‘Air America (1990)’ izledi.

Downey, yaşamının en ünlü rolünü 1992’de Richard Attenborough’daki ‘Chaplin’de yaptı. Filmde’ Charlie Chaplin’in rolünü oynadı ve rolü için yoğun bir şekilde hazırlandı ve Oscar adaylığı ve bunun için BAFTA Ödülü kazandı.

1993-1999 yılları arasında ‘Heart and Souls (1993)’, ‘Shortcuts (1993)’, ‘Only You (1994)’, ‘Natural Born Killers (1994)’, ‘Restorasyon (1995)’ gibi reklam filmleri yaptı. , ‘Richard III (1995)’, ‘İki Kız ve Erkek (1998)’ ve ‘Siyah Beyaz (1999)’.

Downey, 1999’da Annette Bening’le oynadığı ‘In Dreams’ adında psikolojik bir gerilim yaptı. Uyuşturucu suçlamaları için California Madde Bağımlılığı Tedavi Tesisi ve Eyalet Hapishanesine gitmeden önce tamamladığı son filmi.

2000 yılında, serbest bırakıldıktan sonra, ‘Ally McBeal’ adlı bir Amerikan hukuk komedi-drama televizyon dizisinin kadrosuna katıldı. Emmy Ödülü’ne aday gösterildi ve bir mini seride En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde Altın Küre kazandı.

2001 yılında Sam Taylor-Wood’un yönettiği videosu için Elton John’un ‘I Love Love’ adlı filmini dudak senkronize etti. Ertesi yıl sigorta bonosunu ödeyen Mel Gibson’ın yardımıyla “The Singing Detective” de başrolü aldı.

bu da ilgini çekebilir =>  Hugh Jackman

2003 yılında Downey, Mathieu Kassovitz’in yönettiği Halle Berry ile birlikte doğaüstü gerilim filmi ‘Gothika’yı yaptı. Bağımlılık davranışının filmin yapımını engellemediğinden emin olmak için Downey’in maaşının yüzde 40’ını elinde tuttu.

Downey, George Clooney’in yönettiği bir girişim olan “Fur: Diane Arbus’ın Hayali Bir Portresi”, Scanner Darkly Scanner ’ve“ Argun’un Hayali Bir Portresi ”olan“ Good Night, Good Luck ”gibi filmlerde öncü ve destekleyici rol aldı. Azizler, 2005-2006 boyunca.

Aynı dönemde, endüstride kendisini daha da öne çıkaran ticari filmler yaptı: Val Kilmer’in başrol oynadığı bir suç komedisi olan Kiss Kiss Bang Bang (2005). Ayrıca ‘Shaggy Dog (2006)’ ve ‘The Zodiac (2007)’ yaptı.

2008 yılında Downey, ilk büyük gişe rekorları kıran isabetlerini verdi: Ben Stiller ve Justin Theroux ile birlikte oynadığı ve “Tony Stark” ın akılda kalıcı rolünü oynadığı ‘Iron Man’ adlı bir komedi filmi olan ‘Tropic Thunder’.

2009’da Jamie Lopez’in başrollerini Steve Lopez’in bir kitabına dayanarak oynadığı ‘The Soloist’ adlı drama filminde yer aldı. Aynı zamanda İngiliz-Amerikan aksiyon gizem filmi “Sherlock Holmes” u da yaptı.

2010’da “Iron Man 2” filminde “Tony Stark” rolünü canlandıran Downey, yine Marvel stüdyoları film projesinin bir parçası oldu. Film 54 ülkede gösterime girdi ve 623,9 milyon ABD doları hasılat elde etti.

“Sherlock Holmes: Gölgelerin Oyunu”, “Sherlock Holmes (2009)” ın devamı niteliğinde. 2011’de Jude Law ve Jarred Harris ile birlikte oynadı ve filmdeki en iyi oyuncu kadrosuna rağmen iyi.

2012 yılında, “The Avengers”, aynı adı taşıyan Marvel Comics süper kahraman ekibine dayanan bir süper kahraman filmi çıkardı. Downey, bu büyük projede Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson vb. İle birlikte rol aldı.

Downey’in karakterinin travma sonrası stres bozukluğundan geçtiği gösterilmiş olduğu bir başka ‘Iron Man’ filmi ‘Iron Man 3’ yayınlandı. Filmde Gwyneth Paltrow, Rebecca Hall vb. İle birlikte rol aldı.

Büyük İşler

Downey’in ‘Chaplin’i (1992), şimdiye kadarki en büyük başarılarından biri. Filmin yönetmeni Richard Attenborough, kemanın nasıl çalınacağını öğrenmek gibi, Chaplin’in gerçek bir tasviri için gerekli birçok yönden eğitildi.

bu da ilgini çekebilir =>  Amy Schumer

Amerikan televizyon dizisinde rol alan ‘Ally McBeal’ adlı oyuncu kadrosuna 2000 yılında cezaevinde kaldıktan sonra, Downey tarafından çok büyük bir profesyonel hareket oldu. Serideki rolü için birçok ödül kazandı.

Downey’in “Iron Man (2008)”, “Iron Man 2 (2010)” ve “Iron Man 3 (2013) ‘Tony Stark” karakterleri onu büyük bir gişe canavarı fenomenine dönüştürdü. Gerçek hayattaki tuhaf ve ilgisiz kişiliği, onu bu kadar başarılı kılan ‘Tony Stark’a yansıyor.

Ödüller ve Başarılar

Downey, ‘Ally McBeal (2001)’, ‘Chaplin (1992)’ için BAFTA Ödülü, ‘Shorcuts (1994)’ ve ‘Sherlock Holmes (2009)’ için Altın Küre Ödülü, ‘Ally McBeal (2001)’ dalında Altın Küre Ödülü ve Ekran Guild Ödülü’nü kazandı. ve ‘Yenilmezler (2013)’ için 2 Halkın Seçimi Ödülü.

Kişisel Yaşam ve Miras

Downey, 1992-2004 yılları arasında şarkıcı ve aktris Deborah Falconer ile evlendi. Birlikte Indio Falconer Downey adında bir oğulları var. Downey rehabilitasyona sık sık ziyaret ettiğinde ve bağımlılıklarından kopamadığı zaman evlenmeleri dağılmaya başladı.

1996-2001 arasında, Downey uyuşturucuya bağlı suçlamalar nedeniyle çeşitli durumlarda tutuklandı. Bir zamanlar kokain, esrar ve eroin bulundurduğu için tutuklandı ve diğer durumlarda lisanssız bir tabancaya sahip olmakla suçlandı.

Downey, 1999’da 3 yıl hapis cezasıyla Kaliforniya’daki Madde Bağımlılığı Tedavi Tesisi ve Eyalet Hapishanesi’ne gönderildi. Ancak, çeşitli durumlarda tutuklanmasında kolektif zamanının erken tahliye edilmesine hak kazandığı için erken tahliye edildi.

Bir Yahudi töreninde, 2005 yılında Joel Silver’ın film şirketi Silver Pictures’da Genel Müdür Yardımcısı olan Susan Levin ile evlendi. Çiftin birlikte Exton Elias Downey adında bir oğlu var.

Önemsiz Şeyler

Downey, 1984-1991 yılları arasında ünlü Hollywood oyuncusu Sarah Jessica Parker ile çıktı; Uyuşturucu ve alkole olan bağımlılığı nedeniyle ayrıldılar.

Uyuşturucu bağımlısı olan ve aynı zamanda uyuşturucu bağımlısı olan babası tarafından uyuşturucuya tanıtıldığını ve birlikte uyuşturucu kullandıklarını söylüyor.

Downey, karısına Susan’ya uyuşturucudan ve ‘kötü çocuk yaşam tarzından’ geri kazanmasının karşılığını verir.

2005 yılında Woody Allen’ın ‘Melinda ve Melinda’yı yapması gerekiyordu, ancak Woody onun için sigorta alamadığı için projeden çıkarıldı.

Medyada, Downey’nin yaşamında çok uzun bir süre boyunca bipolar bozukluktan muzdarip olduğu ortaya çıktı.

Bir Cevap Yazın